Test závislosti

Tento samotest ti pomôže lepšie pochopiť, ako hráčske návyky ovplyvňujú tvoj život. Prečítaj si nasledujúce výroky a označ tie, ktoré považuješ za pravdivé. K testu si môžeš prizvať blízku osobu, ktorá vie tvoj stav objektívne posúdiť.
Vety si prispôsob, či už ide v tvojom prípade o hranie hazardných hier v herni alebo na internete, tipovanie, stávkovanie, žreby alebo iné.
Ak máš pocit, že strácaš kontrolu, neváhaj vyhľadať odbornú pomoc. Čím skôr začneš riešiť svoj problém, tým skôr sa zbavíš jeho ťažoby.

Namiesto školy alebo práce som čas strávil/a hraním.

Moje hranie znepríjemnilo život u nás doma.

Hranie ovplyvňuje moju povesť medzi ľuďmi.

Mávam po hre výčitky svedomia.

Snažil/a som sa hraním zarobiť peniaze na zaplatenie dlhov alebo vyriešenie finančných problémov.

Myslím, že odkedy hrám, som v živote menej efektívny/a a ambiciózny/a.

Po prehre cítim, že sa musím vrátiť hneď, ako je to možné a vyhrať stratené peniaze naspäť.

Keď vyhrám, cítim silné nutkanie vrátiť sa k hre a vyhrať ešte viac.

Často hrám dovtedy, kým neprehrám všetky peniaze.

Už som si niekedy požičal/a peniaze na hru.

Musel/a som niečo predať, aby som získal/a peniaze na hru.

Mám problém použiť “hracie peniaze” na bežné životné výdavky.

Stáva sa, že pri hre nehľadím na dobro svojej rodiny alebo seba.

Hrávam dlhšie než som si naplánoval/a.

Chcel/a som hrou uniknúť starostiam, problémom, nude, osamelosti, smútku alebo bolestivej strate.

Spáchal/a som alebo som uvažoval/a o spáchaní nezákonného činu na financovanie hry.

Kvôli hraniu mám problémy so spánkom.

Hádky, sklamanie a frustrácia vo mne vyvolávajú nutkanie hrať.

Úspech alebo šťastie mám chuť “osláviť” hodinami hrania.

V dôsledku môjho hrania som zvažoval/a samovraždu (príp. považujem svoj život za zničený, bezcenný)

Dávaj si pozor, aby si nestratil/a svoju slobodu. Prečítaj si znova výroky, s ktorými súhlasíš. Sú závažné? Čo by ti o nich povedal niekto, ktorému na tebe záleží? Ako by si ich riešil/a, ak by sa týkali napríklad tvojho dieťaťa?

Ak máš zo svojho hrania zlý pocit, neboj sa o ňom otvorene porozprávať s človekom, ktorému dôveruješ. Je životne dôležité nastaviť si zvládnuteľné hranice, aby sa tvoj zlozvyk časom nezhoršil. Ak hraním zaháňaš nepríjemné pocity, pátraj po ich príčine a po tom, ako sa s nimi dá vyrovnať správnym spôsobom. 

Skús možno tráviť viac času s blízkymi, opustiť partiu ľudí, ktorí ti škodia, venovať sa bezpečným záľubám, chodiť na prechádzky do prírody, prípadne si začni plánovať svoj denný program.  

Potrebujem pomoc

Počet tvojich kladných odpovedí signalizuje vážny problém. Nie je hanbou priznať si ho. Zatajovanie a zľahčovanie situácie pred blízkymi vedie k prehlbovaniu závislosti bez kontroly. Neboj sa, dokážeš nájsť cestu späť k slobode a radosti z bežného života. 

Takto nemôžeš pokračovať ďalej. Potrebuješ nájsť silné odhodlanie, možno aj správneho parťáka, psychológa či podpornú skupinu. 

Potrebujem pomoc

Tvoj vzťah k hazardným hrám je vysoko pravdepodobne chorobný. Hranie môže byť rovnako návykové ako užívanie drog, a tvoja vôľa sa postupne oslabila do tej miery, že so závislosťou nevieš bojovať. Neboj sa. Napriek tomu, ako sa cítiš, nie si so svojím problémom sám/sama. Vždy je nádej na uzdravenie. Nech sú tvoje dlhy skutočne akékoľvek veľké a vzťahy akokoľvek narušené, aj pre teba existuje cesta späť. Musíš pochopiť, že nie je možné získať prehraté peniaze ďalším hraním, je to kolotoč a cesta do záhuby. 

Neváhaj a rovno vyhľadaj odbornú pomoc. Je možné, že potrebuješ liečbu, no vôbec z nej nemusíš mať strach. Mnoho ľudí, ktorí trpia podobne ako ty, jej vďačí za svoju záchranu, prečítaj si ich svedectvá.

Potrebujem pomoc

Podľa testu vytvoreného organizáciou, ktorá združuje anonymných hráčov Gambler Anonymous