MÝTY A FAKTY

Škodlivé mýty znemožňujú samotným hráčom, ich príbuzným i celej spoločnosti vidieť pravdu a podniknúť správne kroky smerom k slobode. Pozrime sa spolu na najčastejšie z nich:

Mýty o patologických hráčoch

Človek, ktorého trápi problém nekontrolovateľného hrania, nemusí na prvý pohľad vyzerať ako chorý. Medzi hráčmi sú rôzne typy osobností, medzi ľahkovážnymi, okázalými a extrovertnými majú svoje zastúpenie aj tichí, introvertní a rozvážni ľudia. Napriek riskantnému spôsobu hry sú mnohí v osobnom a pracovnom živote konzervatívni.
Hráči pochádzajú z rôznych oblastí a v zastúpení každej kultúrnej, etnickej aj ekonomickej skupiny. Závislosť si nevyberá podľa spoločenského postavenia. Existujú určité rozdiely medzi tým, k akému typu hazardu majú konkrétni hráči jednoduchší prístup. Výherné automaty napríklad nevyžadujú vysoké vklady ani intelektuálnu aktivitu, stačí obrazne “zatiahnuť za páku”.
Problémoví hráči nemusia byť len tí, ktorí neustále myslia na hru a denne si potrebujú aspoň na chvíľu zahrať alebo staviť. Existujú patologickí hráči, ktorí mávajú aj niekoľkomesačné pauzy medzi tým, kedy hrajú “v ťahu”.

Hazardné hry môžu byť rovnako návykové ako napríklad alkohol a dokonca drogy. Uvoľňovanie dopamínu nastáva počas hrania v oblastiach mozgu podobných tým, ktoré sa aktivujú užívaním drog. Opakované vystavovanie sa hazardným hrám a neistote (výhry), spôsobuje trvalé zmeny v ľudskom mozgu. Môže dokonca zmeniť aj spôsob, akým hráč reaguje na prehru. Strata peňazí začne spúšťať uvoľňovanie dopamínu v takmer rovnakej miere ako výhra, a tak nedochádza k pocitu sklamania, ktoré by hráča prinútilo odísť. Zostáva len túžba hrať a fenomén známy ako “honba za prehrami”. (Zdroj: Mike Robinson, The Conversation).  

Je pravdou, že aby bola liečba úspešná, hráč musí mať odhodlanie prestať. Je však dôležité si uvedomiť, že hráči v štádiu závislosti trpia chorobou, nie zlozvykom. Vtedy žiadne morálne ani racionálne argumenty nefungujú, hovorí psychológ Živný, napriek pohoršeniu verejnosti. Trvá istý čas, kým to hráč a jeho blízki pochopia a začne sa liečiť. (Hroznata Živný: Závislý nevie zobrať výhru a odísť)

Gambler nie je nič iné ako človek, ktorý sa živí falošnou nádejou.

– William Bolitho

Mýty o hazarde

Toto je veľké klamstvo, ktoré láka veľa hráčov túžiacich po lepšom živote. Hranie, tipovanie či žreby nie sú vhodným spôsobom, ako získať peniaze. Jednak pre svoj vysoko návykový charakter a zároveň pre systém náhody s malou pravdepodobnosťou výhry. Priveľa ľudí musí prehrať, aby zopár z nich vyhralo. Ešte menej z nich si vie svoje bohatstvo udržať. Začiatočnícke šťastie v hre nikdy netrvá večne, a mnohí liečení gambleri ho považujú za nešťastný okamih, ktorý ich voviedol do kolotoča závislosti. Skutočne vyhráva len ten, kto dokáže hru ukončiť včas. Buď hneď vtedy, ako vyhrá viac peňazí než vložil, alebo po prvých prehrách bez veľkej straty. Nikdy sa nesnaž získať naspäť, čo si prehral/a, ďalšou hrou. Budeš si vážiť tie peniaze, ktoré zarobíš vlastnými rukami. Najlepšia prevencia závislosti je vôbec nezačať hrať.
Hovorí sa, že jeden gambler uživí celú herňu. Systém hazardných hier je nastavený tak, aby bol zisk vždy na strane prevádzkovateľa a prehry len na strane hráčov. Preto čím dlhšie a pravidelnejšie hráte, tým viac sa na vašej hre odzrkadlí systém a vy začnete viac prehrávať ako vyhrávať. Zisky hazardných spoločností sú v miliónoch eur. Patologický hráč vhadzuje do stroja násobne viac než len svoju výplatu, strácajú sa v ňom rodinné peniaze, dávky, pôžičky a výnimkou nie sú ani prostriedky získané kriminálnou činnosťou. Namiesto rodiny tak živí podnik.
Mnohí hráči si myslia, že stačí prísť na systém hry a dokážu ju ovládať. Ďalší už pri začiatočníckom šťastí uveria vo vlastné schopnosti a prehry prichádzajúce časom si nepripúšťajú. No a iní mylne predpokladajú výhru na základe svojich výpočtov alebo úplne iracionálnych vzorcov, napríklad že ak na nejakom stroji dlhodobo hráči prehrávajú, teraz už musí prísť výhra. Uvedom si, že tvoja výhra je čisto náhodná. Pokiaľ hráš proti stroju, pravdepodobnosť výhry je vopred naprogramovaná a nedá sa nijako ovplyvniť ani vypočítať. Na konci vždy vyhráva stroj.

Nebezpečenstvom hazardu je, že úmyselne podporuje iracionalitu človeka, pracuje s jeho psychikou a vytvára ilúzie, ktoré sú v rozpore s realitou. Príklady sa dajú nájsť všade, od dizajnu výherných automatov, cez kultúru podniku až po reklamné prísľuby. Samotná hra trvá krátko, takisto ako príjemné pocity s ňou spojené, preto hráč vkladá a “ťahá za páku” znova a znova, aby si tento únik od reality predĺžil. Výskumy dokazujú, že blikajúce svetlá a zvukové efekty tento proces podvedome ešte zrýchľujú, až sa hráč môže dostať do typického “dark flow”. Prestane vnímať okolie, počítať peniaze a  v zatemnenej herni stratí pojem o čase. Medzi zavádzajúce praktiky patria aj tzv. “prehry maskované ako výhry” alebo zdanie “tesnej prehry”. Prehru stroj rovnako sprevádza zvukovými a svetelnými efektami a v kombinácií s dopamínom pôsobí pútavo. Prehrať so strojom “tesne” nie je možné a v hráčoch vyvoláva ilúziu, že sa im to na ďalší pokus už “musí” podariť.

Snahy o dôslednú reguláciu hazardu, ktorá by pomáhala vytvárať bezpečnejšie prostredie, bývajú zhadzované ako nepotrebné. Pri obchodovaní s vysoko návykovými látkami alebo službami je na to, aby zostali v rovine zábavy, potrebná legislatívne ukotvená a dôsledne vymáhaná regulácia s vylúčením korupcie. V súčasnosti stojí za zmienku absencia akejkoľvek regulácie reklamy na hazard vo virtuálnom priestore. V televízii sa objavuje v časoch, ktoré sú bežné aj pre maloletých divákov, najvýraznejšie počas športových prenosov. Nedostatočná podpora športu štátom tiež prispieva k úzkemu prepojeniu športu s hazardnými spoločnosťami. Neraz sú tipérmi samotní športovci. Počas pandémie nastal na Slovensku rozvoj hazardu v online priestore, ktorý už vôbec nekladie žiadne prekážky kontaktu s maloletými a citlivými osobami. V reklamách je riziko potlačené a hazard je divákom prezentovaný ako cesta k veľkému zárobku. Spájaním sa so známymi športovcami a celebritami značky využívajú dôveru ich fanúšikov. Voľné trhové prostredie, v ktorom chýba prevencia a osveta, umožňuje vychovávať nové generácie rizikových hráčov.