Čo ovplyvňuje závislosť

Výskum psychológa a neurovedca Mikea Robinsona publikovaný v roku 2018 odhalil niekoľko príčin, vďaka ktorým sú hazardné hry také presvedčivé. Odhalil nielen mechanizmy ukryté v mozgu, ale aj premyslené “udičky”, na ktoré sa “chytajú” náhodní návštevníci herní a kasín rovnako dobre ako problémoví hráči.

Navrhnuté na klamanie: Ako hazardné hry skresľujú realitu a chytajú váš mozog

Nazvať hazard termínom „svet hier“ evokuje zábavu, náhodné šťastie a pocit kolektívnej spolupatričnosti. Takéto pozitívne konotácie môžu byť príčinou toho, prečo takmer 80 percent dospelých Američanov niekedy počas svojho života hrá hazardné hry. Keď sa pýtam svojich študentov psychológie, prečo podľa nich ľudia hrajú hazardné hry, ako najčastejšie dôvody uvádzajú potešenie, peniaze alebo vzrušujúce rozptýlenie.

Aj keď toto všetko môžu byť dôvody, prečo ľudia prvotne začnú hrať hazardné hry, psychológovia s určitosťou nevedia, prečo pre niektorých hazard prestane byť príjemným rozptýlením a stane sa nutkavou závislosťou. Čo núti ľudí hrať, aj keď ich to prestáva baviť? Prečo pokračujú v hraní, aj keď vedia, že schéma hazardu, do ktorej sa zapájajú, je navrhnutá tak, aby prehrali? Majú niektorí ľudia väčšiu smolu ako my ostatní, alebo sú jednoducho horší vo výpočtoch a nevedia si to “zrátať”?

Ako výskumník som sa venoval téme závislostí posledných 15 rokov sledujúc aktivity mozgu v snahe pochopiť mechanizmy, ktoré robia z hazardu lákavú aktivitu. Zistil som, že mnohé “háčiky” závislosti sú úmyselne skryté v tom, ako sú hazardné hry navrhované. A na tieto “háčiky” závislosti sa chytajú tak občasní návštevníci herní, ako aj problémoví hráči.

Neistota ako dostačujúca odmena pre mozog

Jedným z charakteristických znakov hazardu je pocit neistoty – či už ide o výšku jackpotu alebo o pravdepodobnosť výhry ako takej. A neistota výhry je faktor, ktorý hrá kľúčovú úlohu v príťažlivosti hazardných hier.

Dopamín je neurotransmiter, ktorý mozog uvoľňuje počas príjemných aktivít ako je jedenie, sex a drogy. Táto látka sa uvoľňuje aj v situáciách neistej výhry. V skutočnosti sa uvoľňovanie dopamínu zvyšuje najmä vo chvíľach vedúcich k získaniu potenciálnej odmeny. Tento efekt očakávania by mohol vysvetľovať, prečo uvoľňovanie dopamínu paralelne narastá s výškou “hazardného vkladu”, ako aj s mierou závažnosti závislosti na hazardných hrách. Takáto dopamínová reakcia pravdepodobne môže aj za to, že u gamblera sa upevňuje tendencia správať sa rizikovým spôsobom.

Vedecké štúdie preukázali, že počas hazardu dochádza k uvoľňovaniu dopamínu v podobných oblastiach, aké sa zvyknú aktivovať užívaním drog. Faktom je, že podobne ako je tomu pri drogách, aj opakované vystavovanie sa hazardným aktivitám a súvisiacej neistote môže spôsobiť trvalé zmeny v ľudskom mozgu. Takéto skratky vedúce k odmene vyvolávajú hypersenzitivitu (obdobne ako keď jednotlivci trpia drogovou závislosťou). Štúdie na zvieratách naznačujú, že takéto zmeny mozgu v dôsledku stimulovanej neistoty môžu vyvolať u gamblerov túžbu po návykových látkach.

Opakované vystavovanie sa hazardu a neistote môže dokonca zmeniť to, ako reagujete na prehru. Ťažko tomu veriť, ale u jednotlivcov, ktorí majú problém s hazardnými hrami, aj prehra dokáže spustiť uvoľňovanie dopamínu takmer v rovnakej miere ako je tomu pri výhre. U problémových hráčov tak prehra nevyvolá sklamanie ako impulz k odchodu od automatu – ale naopak, aj pri prehre narastá túžba pokračovať v hazardnej aktivite. Ide o fenomén známy vo vedeckej literatúre pod pojmom “honba za prehrami”.

Svetlá a zvuky, ktoré vás priklincujú

Hazard je však viac ako výhra či prehra. Môže to byť prostredie, ktoré dokáže pohltiť celého človeka s pomocou množstva blikajúcich svetiel a zvukov. Platí to najmä v rušnej kamennej herni, ale takéto pohlcujúce prostredie vytvárajú aj aplikácie na online hazard, v ktorých je tiež množstvo zvukových a vizuálnych vychytávok upútavajúcich vašu pozornosť.

Sú to však len neškodné vychytávky? Štúdie naznačujú, že práve tieto svetlá a zvuky sa stávajú v spojení s pocitom neistej výhry veľmi atraktívne a dokážu navyšovať nutkanie hráča pokračovať v hazardnej aktivite. Osobitne efektívne sú najmä rôzne podnety spojené s výhrou – ako napríklad zvonenie či signály výhry ktorých dĺžka a intenzita sa upravuje v závislosti od veľkosti jackpotu. Takéto zvukové či vizuálne nástroje zvyšujú pocit vzrušenia a vedú hráčov k presvedčeniu, že vyhrávajú viac a častejšie ako je tomu v skutočnosti. A čo je pre majiteľov herní dôležité, môžu vás udržať pri hraní hazardných hier dlhšie, ako ste chceli a povzbudiť vás k hre s vyššími vkladmi.

Cítiac sa sa ako víťaz, aj keď prehrávate

Keďže hazardné hry sú nastavené tak, že ten, kto ich organizuje, má vždy výhodu, gambler viac prehrá ako vyhrá. Svetlá a zvuky, ktoré prichádzajú so skutočne veľkou výhrou, môžete zažiť len zriedka. Herný priemysel však vymyslel spôsob, ako tento problém prekonať.

Počas niekoľkých posledných desaťročí výrobcovia výrazne zmodernizovali hracie automaty, pričom staré mechanické prístroje nahradili elektronické hracie automaty. Tieto nové počítačmi riadené hry a online automaty prichádzajú s atraktívnejšími farebnými svetlami a rôznorodými zvukmi. Majú tiež viac valcov, čo spustilo novú éru viacriadkových video automatov.

Viaclíniové automaty umožňujú hráčom vsadiť na jedno točenie (spin) hneď niekoľko vkladov, často až 20 alebo viac. Hoci každá jednotlivá stávka môže byť malá, mnohí hráči vkladajú maximálny počet stávok na každé zatočenie. Pri hrách s touto stratégiou dochádza k tomu, že hráč pri jednom otočení síce na niektorých líniách vyhrá, ale v iných líniách stratí viac ako vyhral – a v konečnom dôsledku má menej než je súčet pôvodných vkladov. A tak aj keď „vyhráte“, skutočným víťazom je herňa – ide o fenomén známy ako „prehry zamaskované za víťazstvá“. Napriek tomu každé takéto víťazstvo, aj keď ide o maskovanú prehru, prichádza so svetlami a víťaznými fanfárami.

Výsledkom je, že tieto viac-líniové automaty prinášajú viac uspokojenia a sú hráčmi preferované. Dôležité pre herne je, že majú tendenciu vyvolať u gamblerov stav, keď preceňujú, ako často skutočne vyhrávajú. Dramatický nárast frekvencie výhier, či už skutočných alebo maskovaný, produkuje viac napätia z pocitu neistej výhry, a tak môže urýchliť procesy vedúce k trvalým zmenám v mozgu. Zdá sa, že viac-líniové automaty tiež podporujú vznik stavu takzvaného „temného toku“, stavu podobného tranzu, v ktorom sú hráči úplne pohltení hrou, niekedy aj na celé hodiny.

Takmer: efekt “tesne vedľa” a naháňania svojich strát

Vzostup elektronických hracích automatov tiež znamená, že namiesto toho, aby boli obmedzované fyzickým usporiadaním rôznych možných výsledkov na každom valci, možné výsledky sú naprogramované na súbor virtuálnych valcov. Herní dizajnéri preto môžu zostaviť balíček tak, aby sa určité udalosti vyskytovali častejšie ako iné.

To zahŕňa situácie “tesne vedľa”, keď sa jeden z valcov zastaví tesne pred zoradením znamenajúcim výhru jackpotu. Tieto “takmer-výhry” aktivujú rovnaké oblasti mozgu, aké zvyknú reagovať na skutočné výhry, a tak zvyšujú túžbu pokračovať v hazardnej aktivite, a to najmä u problémových hráčoch.

“Tesne vedľa” situácie vyvolávajú dokonca viac vzrušenia ako prehry – napriek tomu, že sú frustrujúcejšie a podstatne menej príjemné ako úplne jasná prehra. Ale rozhodujúce je, že takáto “takmer výhra” vyvoláva väčšie nutkanie hrať ako samotné víťazstvo. Situácie “tesne vedľa” sú vysoko motivujúce a zvyšujú odhodlanie hráčov pokračovať v hre, čo vedie k tomu, že jednotlivci hrajú dlhšie, ako pôvodne zamýšľali. Faktom je, že intenzita dopamínovej reakcie na situácie “tesne vedľa” úzko koreluje s mierou individuálnej závislosti od hazardných hier.

Hazard a jeho hry

Keď sa občasne rozhodnete venovať hazardným hrám, nielenže hráte proti presile, ale bojujete aj s nepriateľom vycvičeným v umení klamstva a úskoku. Majitelia herní majú svoj vlastný záujem na tom, aby hráčov udržali pri hazaradných aktivitách čo najdlhší čas a nechali ich nakoniec odísť s dojmom, že ich výsledok bol o niečo lepší ako obyčajná náhoda, čím sa vyvoláva falošný dojem hráčskej zručnosti.

Pre mnohých ľudí takto starostlivo vymyslené výsledky zvyšujú pocit uspokojenia, ktorý získajú z hazardných hier. A môže byť pre nich ľahké jednoducho odísť, keď sa minú žetóny.

Hazard však nie je len dobromyseľným prísľubom kvalitnej zábavy s možnosťou vyhrať jackpot. Až 2 percentá populácie USA sú problémoví hráči, ktorí trpia tým, čo bolo nedávno preklasifikované na porucha závislosti na hazardných hrách.

Táto závislosť vyniká ako jedna z mála závislostí, ktorá nezahŕňa konzumáciu návykovej látky, ako je droga. Tak ako iné formy závislosti, aj porucha závislosti na hazardných hrách prináša skúsenosť osamelosti a izolácie. Je to spojené s rastúcou úzkosťou a problémoví hráči sú vystavení väčšiemu riziku samovraždy.

Pre týchto náchylnejších jedincov sa finty tých, čo vymýšľajú hazardné hry stávajú zlovestnou hrozbou. Riešenie ich rastúcich životných problémov je akoby vždy vzdialené len o jeden ďalší vklad, o jedno ďalšie otočenie hracieho automatu.

Zdroj: Mike Robinson: Designed to deceive: How gambling distorts reality and hooks your brain, The Conversation, 2018