PRVÁ POMOC

1. Vyhýbať sa všetkým formám a miestam hazardu

  • hracím automatom, internetovému gamblingu, stávkovaniu, kasínam, rulete, stieraniu lósov, lotériám
  • obchádzať ulice s herňami, vymeniť smartfón za tlačítkový mobil bez internetu, vyhýbať sa počítaču, nepozerať televíziu atď.

2. Kontrolovať finančné spúšťače k hre

  • nechať blízku osobu prísne kontrolovať financie, účty
  • dodržiavať finančnú disciplínu (plán splácania dlhov)

3. Chrániť sa pred ďalšími spúšťačmi: látkovými, psychickými

  • abstinencia od alkoholu, drog
  • obmedziť pracovný a iný stres
  • nesnažiť sa rýchlo splatiť dlhy – riziko stresov a recidív

4. V prípade veľkého rizika okamžite navštíviť psychiatra

  • nervozita, napätie, depresia v dôsledku vysokých dlhov
  • samovražedné tendencie

*Zdroj: ZÁVISLOSŤ – príručka pre verejnosť, OLÚp Predná hora

LINKA POMOCI PRE PROBLÉMY S HRANÍM

0800 800 900

Bezplatné číslo špecializovanej inštitúcie pre prevenciu, diagnostiku a liečbu látkových a nelátkových závislostí.

Prevádzkové hodiny:
po – pia 9.00 – 17.00
Mimo prevádzkových hodín je k dispozícii záznamník.

Prevádzkuje:
Centrum pre liečbu drogových závislostí

Hraničná 2, 827 99 Bratislava

Kde môžeš nájsť pomoc?

V Trenčianskom kraji sa nenachádza žiadne Centrum pre liečbu drogových závislostí, takže akúkoľvek odborná špecializovaná pomoc je poskytovaná prostredníctvom týchto zdravotníckych zariadení:

Stacionáre

Špecializované psychiatrické ambulancie

Preventívne programy

CPR Trenčín – anonymné svojpomocné skupiny, sociálne, právne poradenstvo

PODPORA PRE ZÁVISLÝCH A ROZVEDENÝCH

Svojpomocný 12 krokový program je spoločenstvom závislých, ich príbuzných a priateľov, ktorí sa navzájom delia o svoje skúsenosti, silu a nádej, aby riešili svoje spoločné problémy. Sme presvedčení, že akákoľvek závislosť (alkoholizmus, gambling, sex, alebo emocionálne zranenie) postihuje celú rodinu, a že zmena postojov môže pomáhať v uzdravovaní. Skúsenosť svojpomocnej skupiny môžeš zažiť každú sobotu na anonymnom hodinovom stretnutí so začiatkom o 18:00 hod. v priestoroch Centra pre rodinu na Farskej ulici č. 12. Podeľ sa o svoje skúsenosti, silu a nádej, aby si mohol riešiť svoj problém a pomáhať ostatným uzdraviť sa zo závislosti.

Svojpomocná skupina ľudí nachádzajúcich sa v ťažkej životnej situácii súvisiacej s rozpadom manželstva a ľudí zranených osamelosťou – Príď zažiť prijatie. V našich životoch máme pekné obdobia, keď všetko ide dobre, sme plní energie, naše vzťahy fungujú a napĺňajú nás láskou. Môžu však prísť aj ťažké a bolestivé obdobia, keď strácame pôdu pod nohami a prichádzame o všetky istoty. Nemusíš tieto obdobia prežívať sám. Príď na stretnutie – obvykle posledný piatok v mesiaci 16:30 hod. do prístavby kostola Svätej Rodiny v Trenčíne na Juhu. Ponúkame možnosť načerpať novú nádej a silu do ťažkých dní v spoločnosti ľudí s podobným životným osudom a za prítomnosti kňaza.

KOUČING, RODINNÉ, PSYCHOLOGICKÉ, PRÁVNE, SOCIÁLNE, ŽENSKÉ PORADENSTVO
Poradňa – kontaktné miesto, určené rodinám a jednotlivcom v rôznych životných situáciách. Prostredníctvom siete odborníkov pod jednou strechou ponúkame sociálne, psychologické, právne, smútkové, pastorálne poradenstvo, koučing a odborné zdravotné poradenstvo pre ženy a dievčatá nachádzajúce v zložitej životnej etape.
Poradňu môžu využiť nielen manželia, ale aj jednotlivci v rôznom veku, snúbenci, mladí ľudia v rôznych životných situáciách. Na poradenstvo sa môžete prihlásiť online alebo na tel. čísle: 0940 785 275.

Ďalšie informácie www.cprtrencin.sk

TeCeMko – Trenčianske centrum mládeže o.z. – poradenstvo pre mládež do 30 rokov – www.tecemko.sk

Dobrovoľný zápis do registra vylúčených osôbRegister

Psychológ a psychoterapeut Ján Záskalan
Je prirodzené, že sa niekedy cítime smutní, že niekedy zle spíme, že nás niečo desí, že sa niečoho bojíme, že sú medzi partnermi nezhody a že deti nie sú vždy ľahko zvládnuteľné. Ak však problémy v niektorej z týchto oblastí pretrvávajú dlhšie, môže byť práve vyhľadanie pomoci psychológa spôsobom, ako nájsť rýchlejšie riešenie, alebo v súlade s vlastnou dušou nájsť iný spôsob ako zo slepej uličky von.

Psychoterapia Vám pomôže zachrániť to, na čom Vám záleží vo chvíli, keď už nevládzete… – www.bbpsycholog.sk

OLÚP n.o. Predná hora – ambulantná, príp. pobytová liečba – Zaoberáme sa liečbou pacientov závislých od alkoholu, patologických hráčov a závislých od tvrdých drog. Náš systém pracuje s komplexným liečebným programom, s komunitou a predovšetkým s nadšeným a angažovaným personálom, ktorý stavia na tom, že naši pacienti sú kvalitné a hodnotné osobnosti, ktorí sú schopní a ochotní zmeniť svoj doterajší život – www.olup-prednahora.sk

Centrum pre liečbu drogových závislostí v Bratislave – Problémy s alkoholom, drogami, fajčením, gamblingom – cpldz.sk